„Mano ir kolegų nuomone, konkursus turėtų laimėti tie, kas pasiūlys didžiausią vystymo mokestį valstybei, o ne atvirkščiai, konkursuoti vystytojus valstybės dotacijai.“

Arvydas Nekrošius. Milijardas šen, milijardas ten

2022 12 20

Seime valdantieji priėmė Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kuriomis iškreipia visą atsinaujinančios energetikos rinką.

Valstybė ruošiasi skelbti konkursus vėjo jėgainių plėtrai Baltijos jūroje. Džiugu, kad kviečiami investuotojai, kurie užtikrins gamybą Lietuvoje, pagaminsime daugiau elektros patys ir mažiau reikės importuoti. Atrodo, kas čia blogo? Tačiau ne viskas taip paprasta.

Bus organizuojami du konkursai, pirmasis - su valstybės dotacija 15 metų, o antrasis be dotacijos ar paramos. Mūsų šaliai tai gali kainuoti apie 1,7 milijardą (930 mln. pati dotacija ir 760 mln. infrastruktūros vystymui) eurų. Dėl ko galutinė elektros kaina vartotojams gali didėti. Tokia mistinė parama nėra suderinta su Europos sąjungos institucijomis. Kitose šalyse (Olandija, Vokietija, Danija ir t.t.) analogiški konkursai vykdomi be valstybės paramos privačiam verslui. Ir apskritai kyla klausimas, kodėl vienam konkursui bus taikoma parama, o kitam ne? Ar tai nėra konkurencijos teisės pažeidimas, nes vystytojai rinkoje dalyvaus skirtingomis sąlygomis?

Mano ir kolegų nuomone, konkursus turėtų laimėti tie, kas pasiūlys didžiausią vystymo mokestį valstybei, o ne atvirkščiai, konkursuoti vystytojus valstybės dotacijai. Ekonomikos komitete buvo pavykę panaikinti šį Kalėdinį aukso puodą, tačiau Seimo salėje valdantieji, padedami Demokratų „Vardan Lietuvos“ ir socialdemokratų atstatė milijardinę dotaciją. Tad, kažkokiai atsinaujinančių energijos šaltinių vystytojų Baltijos jūroje interesų grupuotei pavyko, artėjančių švenčių proga, gauti gardų kąsnelį mūsų visų pinigų.