„Privalome sveiku maistu rūpintis Europos Komisijos, kituose Briuselio ir Lietuvos valdžios koridoriuose. Juk tikrai ne viską turėtų lemti dideli pinigai.“

Žydrūnas Savickas. Sveikas maistas – mūsų ateitis

2024 05 27

Susitikimuose su žmonėmis pokalbis dažnai pakrypsta apie vaikus, mūsų ateitį, sveiką mitybą. Tik ar dažnai, pirkdami vieną ar kitą produktą, įžiūrime „E249, E250, E252“, ar pažįstame GMO (genetiškai modifikuoti organizmai) liekanų turinčius produktus, palmių aliejus, dažnai paslėptus po „augalinių riebalų“, „palmių oleono“ ir kitais pavadinimais?

Dabar ES siekia iki 2030 metų atsisakyti iš palmių aliejaus pagaminto kuro. Beveik pusė ES šalių jį jau pašalino iš biodegalų rinkos.

Palmių aliejus naudojamas beveik visur – kepiniuose, sausainiuose, dribsniuose, sausuose pusryčiuose, net pieno produktuose. Nemažą jo sudėties dalį sudaro sotieji riebalai, o būtent jų vartojimą medikai reikalauja mažinti. Pirmas konkretus žingsnis turėtų būti aiškus kiekvieno produkto, turinčio šio aliejaus, žymėjimas visoje ES.

Europos maisto saugos tarnyba paskelbė, kad teršalai, randami valgomame palmių aliejuje, yra kancerogeniniai. Keletas Italijos mažmenine prekyba užsiimančių kompanijų uždraudė prekiauti riešutų kremu „Nutella“, nes palmių aliejus jame sudaro apie 20 proc. Aš taip pat pasisakau už griežtą tokios produkcijos draudimą.

Italijos parlamentas dar pernai pritarė įstatymo projektui, draudžiančiam gaminti ir pardavinėti pigią dirbtinę mėsą, išaugintą laboratorijoje. Pasiūla skinasi kelią, tyrimai neatlikti, pasekmės neaiškios, o, svarbiausia, tai niekaip nereglamentuota teisiškai. Manau, Europos Parlamentas privalo remti gyvulių augintojus ir uždrausti neištirtų maisto produktų vartojimą ES.

Vienintelė Europa dar kovoja su genetiškai modifikuotų augalų invazija, tačiau atsiranda spragų. ES jau yra patvirtinta daugiau nei 30 GMO veislių, leidžiamų naudoti maisto produktų gamybai – dvi sojų pupelių, penkios – medvilnės, šešios – rapsų, daugiau nei dvidešimt – kukurūzų veislių. Šalimis visiškai be GMO yra pasiskelbusios Austrija, Graikija ir Lenkija.

Lietuvoje tarnybos praneša, kad GMO produkcijos neauginame, tačiau iš kur atsiranda tos „GMO liekanų“ etiketės? Visi dirbtinės kilmės ir neištirti produktai turi būti žymimi specialiomis etiketėmis!

Privalome sveiku maistu rūpintis Europos Komisijos, kituose Briuselio ir Lietuvos valdžios koridoriuose. Juk tikrai ne viską turėtų lemti dideli pinigai.