„Kaip teigia profesinės sąjungos, Sveikatos apsaugos ministerija jas sisteminga ignoruoja, kelia nepagrįstus ir teisės aktais nenustatytus reikalavimus profesinėms sąjungoms, o pačios derybos – nevyksta.“

Šešėlinis Ministras Pirmininkas R. Karbauskis dėl gresiančių medikų streikų kreipėsi į Prezidentą ir Premjerę

2021 04 30

Sveikatos apsaugos ministerijai atvirai ignoruojant derybas su medikų profesinėmis sąjungomis dėl LNSS šakos kolektyvinės sutarties, nustatančios medikų socialines garantijas, tame tarpe – ir atlyginimų augimą, o medikams vis garsiau kalbant apie streikus – kaip galutinę išeitį, LVŽS šešėlinio ministrų kabineto vadovas Ramūnas Karbauskis kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą ir Premjerę Ingridą Šimonytę ragindamas tarpininkauti Lietuvos medikams.

Pasak Ramūno Karbauskio, šiuo metu Lietuvos medicinos darbuotojus atstovaujančios profesinės sąjungos – Lietuvos gydytojų sąjunga, Lietuvos slaugos specialistų organizacija, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga – siekia LNSS šakos kolektyvinės sutarties pratęsimo, kuri nustato medicinos darbuotojų socialines garantijas, tame tarpe - prisideda prie jų atlyginimų augimo. Minėtosios profesinės sąjungos įstatyme nustatytais terminais kreipėsi į Vyriausybę siekdamos pratęsti LNSS šakos kolektyvinę sutartį, o Sveikatos ministerija buvo įgaliota Vyriausybei atstovauti.

„Kaip teigia profesinės sąjungos, Sveikatos apsaugos ministerija jas sisteminga ignoruoja, kelia nepagrįstus ir teisės aktais nenustatytus reikalavimus profesinėms sąjungoms, o pačios derybos – nevyksta. Sveikatos apsaugos ministerijos neveikimas lėmė tai, kad minėtosios profesinės sąjungos Darbo kodekso 236 straipsnio nustatyta tvarka š. m. balandžio 29 d. kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją reikalaudamos sukurti ginčo nagrinėjimo komisiją, kurią ministerija turi sudaryti per penkias darbo dienas nuo prašymo sudaryti tokią komisiją gavimo dienos. Taigi, terminas ginčui išspręsti taikiomis derybų priemonėmis sukanka kitą ketvirtadienį, gegužės 6 d.

Šiandien, balandžio 30 d., vykusiame šešėlinės Vyriausybės posėdyje medikus vienijančių profesinių sąjungų atstovai buvo atviri – jie turi nuogąstavimų, kad ministerija nesudarys ginčo nagrinėjimo komisijos ir derybos toliau išliks aklavietėje, o medikams liks vienintelis teisėtas kelias protestuoti dėl jų interesų ignoravimo – streikas. Skaudu, kada ši valdžia nusimeta bet kokią atsakomybę ir medikus palieka vienus kovoje su pandemija“, – sako šešėlinis Ministras Pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Pasak jo, toks Sveikatos apsaugos ministerijos elgesys ignoruojant derybas dėl LNSS šakos kolektyvinės sutarties pratęsimo yra netoleruotinas, medikams kuria socialinio nesaugumo jausmą, nerimą dėl jų šeimų finansinės ateities, kai tuo tarpu pandemijos metu jie visas jėgas atiduota kovai su Lietuvos žmones užklupusia sveikatos krize.

R. Karbauskis klausia: „Kalbant apie sveikatos apsaugos sritį, dabartiniai valdantieji praėjusios kadencijos metu itin didelį dėmesį skyrė medikų darbo užmokesčio didinimui ir kritikavo praėjusios ministerijos pasirašytus bei įgyvendintus įsipareigojimus profesinėms sąjungoms ir medikų bendruomenei, reikalaudami spartesnio darbo užmokesčio didinimo. Kur visi tie pažadai dingo dabar?“

„Šešėlinės Vyriausybės vardu kreipiuosi į Jus, prašydamas tarpininkauti Lietuvos medikų profsąjungoms ir pakviesti Sveikatos apsaugos ministeriją atsigręžti į Lietuvos medikus bei užtikrinti sklandžią derybų eigą LNSS šakos kolektyvinės sutarties pratęsimo. Rūpestis medikais, kurie jau daugiau kaip metus visų mūsų labui aukoja savo sveikatą ar net gyvybę, savo šeimų interesus šiandien mums visiems turėtų būti pagrindinis prioritetas“, – rašoma R. Karbauskio kreipimesi į valstybės vadovus.