Šešėlinė Vyriausybė, išklausiusi viešbučių, restoranų, kavinių ir restoranų verslo atstovų pastabas, siūlo neribotam laikui taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą.

Šešėlinė Vyriausybė siūlo neribotą laiką taikyti lengvatinį PVM tarifą viešbučiams, o restoranams pratęsti lengvatą galioti dar metus

2022 07 05

Šešėlinis ekonomikos ir inovacijų ministras Deividas Labanavičius sako, kad šiandien reikalinga reali valstybės pagalba šalyje veikiančiam verslui, kuris labiausiai nukentėjo pandemijos metu, o dabar dar ir yra neigiamai veikiamas karo Ukrainoje. Pasak jo, skambių politikų deklaracijų, kad Lietuvoje puoselėjamas verslas – nepakanka.

„Mus stebina valdančiųjų pasisakymai, kad karas neturi įtakos turizmui ir Lietuvos viešbučiams, restoranams ar kavinėms. Skaičiai rodo priešingai, jais dalinasi asociacijų atstovai, teigdami, jog prasidėjus karui Ukrainoje, turistų skaičius sumažėjo 50 proc. Viešbučiai dar nespėjo atsigauti po pandemijos, o geopolitinė situacija į aukštumas kelia energijos, degalų, tuo pačiu maisto produktų ir paslaugų kainas“, – sako D. Labanavičius.

Viešbučiai, pasak juos atstovaujančių organizacijų atstovų, sulaukia nemažai vietinių turistų, tačiau gautų pajamų nepakanka padengti išaugusias sąskaitas už energiją, išaugusias kitas veiklos sąnaudas ir susikaupusias skolas, ir veikti pelningai. O užsienio turistų srautų, nuo kurių itin priklausomi viešbučiai miestuose, faktiškai nėra. Apie 70 proc. miesto viešbučių svečių yra užsienio turistai, o šiuo metu jų ženkliai sumažėjo dėl augančio nerimo šalies saugumo klausimais - paskelbtos nepaprastosios padėties Lietuvoje dėl Rusijos Federacijos veiksmų, kurie kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei atgraso turistus keliauti ir naudotis apgyvendinimo bei maitinimo paslaugomis.

Šešėlinė Vyriausybė, išklausiusi viešbučių, restoranų, kavinių ir restoranų verslo atstovų pastabas, siūlo neribotam laikui taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą.

Šešėlinė Vyriausybė siūlo restoranams ir kavinėms taip pat pratęsti 9 proc. PVM tarifą nors metams. „Virš 20 Europos šalių taiko tokį lengvatinį tarifą ir nekaitalioja jo kas 4 metus. Tokiu būdu šis verslas gali sklandžiau spręsti iškilusias problemas, kurias sukelia nenumatyti geopolitiniai įvykiai. Kita vertus, šios šalys suinteresuotos pritraukti turistus ir gauti iš to stabilias pajamas, o Lietuvos valdžia, kaip rodo dabartiniai jos žingsniai, nesuinteresuota nei turistais, nes pastoviai kalba apie grėsmes ir karą, nei su turizmo sektoriaus verslu, kuriam per dažnai keičiamos sąlygos“, – D. Labanavičius.

Lengvatinis 9 proc. PVM tarifas viešbučiams ir maitinimo sektoriui, kaip ir sporto klubams, kino teatrams, renginiams bus panaikintas, ir nuo 2023 metų sausio 1 d. bus taikomas 21 proc. dydžio mokestis.

„Vyriausybė turėtų baimintis masinių bankrotų, kurie paskui save nusitemptų skolas valstybei, kurios susikaupė dar pandemijos metu. Šiuo metu restoranai ir kavinės neturi galimybių galvoti apie investicijas, nes dauguma restoranų veikia kaupdami skolas, daugeliu atvejų jos jau yra didesnės, nei restoranų vertė“, – sako šešėlinis ekonomikos ir inovacijų ministras.

Vertintina, kad lengvatinio tarifo pratęsimas yra viena efektyviausių priemonių, kaip valstybė galėtų padėti neatsigaunančiam sektoriui. PVM lengvata, pasak šių sektorių atstovų, išgelbėjo didelę dalį restoranų verslo – apie 80 proc. jų, mokėdami 12 proc. mažesnį PVM, išvengė bankroto ir gali tęsti veiklą. Dalis verslininkų šiuo metu verslui palaikyti ima asmenines paskolas, kurios niekaip šalies verslo statistikoje neatsispindi.

Buvo pranešta, jog nuo pernai liepos, per pirmąjį lengvatos maitinimo įstaigoms taikymo pusmetį, valstybė negavo apie 56,4 mln. eurų vien tik iš šio sektoriaus, dėl ko buvo pasirašytos atidėtų mokesčių skolų sutartys, kurios privalės būti sumokėtos artimiausiu laikotarpiu.

Šešėlinės Vyriausybės posėdį, kuriame buvo svarstoma Lietuvos viešbučių ir restoranų situacija galite žiūrėti čia.