Šešėlinė Vyriausybė pateikė savo siūlymus premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamam ministrų kabinetui.

Šešėlinė Vyriausybė siūlo griežtinti elektros rinkos priežiūrą

2022 08 30

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šešėlinė Vyriausybė siūlo griežtinti elektros rinkos priežiūrą ir apsaugoti vartotojų interesus. Šešėlinė Vyriausybė pateikė savo siūlymus premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamam ministrų kabinetui.

• Šešėlinė Vyriausybė ragina leisti vartotojams, dar nepasirinkusiems nepriklausomo elektros energijos tiekėjo, tai padaryti laisvai, iki tol jiems užtikrinant visuomeninį elektros tiekimą ir netaikant baudos - 25 proc. antkainio.

• Siūloma konsultuotis ir kartu su Lietuvos banku sukurti nepriklausomų elektros tiekėjų garantinį fondą, jį įtvirtinant teisės aktuose. Iš šio fondo būtų finansuojami susidarę nuostoliai vartotojams, jei nepriklausomas elektros tiekėjas pasitrauktų iš rinkos, taptų nemokus ar dėl savo veiklos prarastų licenciją.

• Prašoma sukurti elektros energijos kainos kompensavimo mechanizmą vartotojams iki energetinės regiono krizės pabaigos.

• Siūloma įtvirtinti papildomą saugiklį – vadybinio pajėgumo rodiklį, kuris leistų į elektros rinką įeiti tik aukštas kompetencijas energetikoje turintiems profesionalams.

• Šešėlinė Vyriausybė siūlo apibrėžti naujus reikalavimus nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklą siekiančių vykdyti bendrovių įstatiniam kapitalui. Taip pat - suteikti Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) įgaliojimus prižiūrėti nepriklausomų elektros energijos tiekėjų veiklą ir tokiu būdu suvaldyti iš nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklos kylančias rizikas.

• Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos prašoma kuo skubiau paviešinti duomenis apie kitų nepriklausomų elektros tiekėjų situaciją ir rizikų suvaldymo galimybes, pareikalauti iš "Perlo Energijos" visiems klientams grąžinti galimybę matyti savo pasirašytas sutartis.

• LVŽS šešėlinės Vyriausybės ministrai kreipėsi ir į Seimo LVŽS frakciją su prašymu imtis parlamentinės kontrolės ir išsiaiškinti politinę bei pareigybinę atsakomybę dėl susidariusios padėties nepriklausomų elektros energijos tiekėjų rinkoje, taip pat inicijuoti teisės aktus dėl paprastesnių procedūrų vartotojų gynimo asociacijoms ginti žmonių interesus teikiant grupinius ieškinius.