2009-05-25 | A.Staponkienė: "Pasimokykime iš Didžiosios Britanijos"

Į Europos Parlamentą kandidatuojanti Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos narė Aldona Staponkienė tikino esanti pasipiktinusi Lietuvos valdžios apatijai  parlamentarų išlaidavimo skandalams.

- Kaip reagavote, išgirdusi apie precedento neturintį ažiotažą giliausias parlamentines tradicijas turinčioje Didžiojoje Britanijoje? Juk paaiškėjo, kad politikai švaistė mokesčių mokėtojų pinigus, prisidengiant parlamentine veikla.

Mane labai nustebino, kad tokie dalykai gali vykti šimtametes parlamentarizmo tradicijas turinčioje valstybėje. Tačiau, matyt, kaip danguje, tarp ir ant žemėje.

- Ar turėtų iš skandalo pasimokyti ir Lietuvos valdžia, pirmiausiai – Seimas?

Be jokios abejonės, juk pas mus - dar baisiau. Lėšos yra švaistomos. Tačiau mane labiausiai nuvilia tai, kad mūsų valdžia nereaguoja. Britų parlamento vadovas, pirmą kartą po 300 metų, atsistatydino. Ministras pirmininkas, partijų lyderiai rausta iš gėdos ir atsiprašinėja tautos. O pas mus ?... Keista ir tai, kad pati visuomenė nesirūpina tuo, kas vyksta.

- Tačiau ar yra žmonėms galimybių viešai sužinoti, kur išleidžiamos lėšos neva parlamentinei veiklai? net žurnalistams yra statomos barikados.

Taip neturi būti! Mes girdime tik pavienius atvejus, kuomet išsiaiškinama, kad vienas Seimo narys už mokesčių mokėtojų pinigus įsigijo prabangų indų servizą, kitas iš tėvo firmos nuomojasi prabangų automobilį. Tai juk - valstybės lėšų grobstymas. Pinigai, tie 4 tūkst. litų per mėnesį, skirti parlamentinei veiklai, o ne asmeniniam gyvenimui pagerinti.

Seimo vadovybė turi siūlyti teisės aktų pakeitimus, kad nevyktų tokie absurdai. Dabar gi Seimo nariai elgiasi tiesiog ciniškai. Pažvelkime: koks yra skirtumas tarp, pavyzdžiui, Klaipėdoje ir Vilniuje išrinkto parlamentaro? Pinigų kanceliarinėms išlaidoms jie gauna vienodai, tačiau juk į uostamiestį pas rinkėjus reikia važinėti didelį atstumą, tad automatiškai ir daugiau pinigų išleidžiama kurui. Vilniečiui rinkėjai - šalia. Tačiau kai užduodi tokius klausimus, išgirsti tokią pačią dainelę: parlamentarai visi lygūs. Esą visai Lietuvai tarnauja. Kažkokia nesąmonė, tą sistemą reikia sureguliuoti.

- Ar dabartinė valdžia turi politinės valios ką nors keisti?

Visuomenė turi reikalauti, kad sistema keistųsi. Na, iki ko mes ritamės?.. Vienas per girtavimą vairuotojo pažymėjimo netekęs Seimo narys į darbą važinėja už mūsų pinigus taksi automobiliu! Mat jis negali vairuoti. Absurdas kažkoks. Jis gyvena Vilniuje ir valstybės lėšas leidžia taksi! Tai kodėl tuomet neapmokėjus už kelionę taksi dėstytojui, gydytojui. Jie juk taip pat į darbą važiuoja.

- Tuomet kas gali išjudinti tą sąstingio apimtą tvarką?

Visuotinis nepasitenkinimas. Reikia reikalauti, kad parlamentarai viešintų, kur išleido pinigus, skirtus Seimo nario veiklai. Dabar yra labai bloga sistema. Jie gi gauna pinigus avansu. Ir dar pasakysiu: juk už mokesčių mokėtojų lėšas yra apmokami pokalbiai telefonu, kiekvienas Seimo narys gali nemokamai gyventi viešbutyje, frakcijos gali naudotis Seimo autoūkio automobiliais, nustatytos ridos. Ir tai nėra įskaičiuota į tuos 4 tūkst. litų per mėnesį! Sunkmečio sąlygomis ši suma apskritai turi būti mažinama.. Praeitos kadencijos Seimo nariams buvo skiriama apie 800 Lt, kas mėnesį lėšų, už kurias reikėdavo atsiskaityti, aš jų visų neišnaudodavau ir jos likdavo Seimo biudžete, tas lėšas pateisindavo Seimo buhalterija pateikus jai sąskaitas apie pirkinius, o dabar iš anksto perveda  kas mėnesį į kiekvieno Seimo nario sąskaitą po 4 00Lt ir jie  žūtbūt stengiasi juos visus išleisti. Ir prisiperka visokių servizų, apmoka už prabangių automašinų nuomą ar dar geriau  už tokių mašinų lizingą.

- Tačiau šią kadenciją kaip tik buvo pasiekta, kad už kanceliarinėms išlaidoms skirtas visas lėšas būtų atsiskaitoma.

Taip, buvo siekta skaidrumo, o įvykiai pakrypo visai kita linkme. Tai ir yra blogai. Jokių išankstinių pervedimų į asmeninę sąskaitą negali būti. Jie turi leisti pinigus tik su parlamentine veikla susijusiems dalykams, o vėliau, pateikę sąskaitas, juos atgauti. Ir jei  pirkai indų servizą už kelis tūkstančius litų, įdomu, ar drįstum eiti pas buhalterę su tai paliudijančiu čekiu aiškindamas, kad indų prireikė parlamentinei veiklai?..

Pats baisiausias dalykas yra valdžios, partijų lyderių tyla. Tarsi laukiama, kol nusiris ta skandalo banga Didžiojoje Britanijoje, Lietuvoje spauda apie tai neberašys, o tuomet - birželis, atostogos, ir vėl viskas po senovei.

- Kandidatuojate Europarlamento rinkimuose: nemanote, kad ir ten yra paplitęs lygiai toks pats lėšų švaistymas?

Šito aš negaliu pasakyti, nes nežinau parlamento "virtuvės". Tačiau manau, kad skandalas Didžiojoje Britanijoje nuvilnys per visą Europą, jis gali paliesti ir Europos Parlamentą. Griežtos apskaitos reikia. Koks darbdavys gali neskaičiuoti  išlaidų, tik gera apskaita ir atskaitomybė garantuoja visų biudžetų subalansavimą ir tinkamą lėšų naudojimą.

 

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis, kuris vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų