2020-02-14 | Ausma Miškinienė apie gyvenimą be minusų

Per pastaruosius savivaldos rinkimus Lazdijų rajono žmonės tvirtai apsisprendė – metas pokyčiams. Po ilgamečio vieno politiko valdymo, krašto reikalais mero pareigose jau metus rūpinasi LVŽS atstovė Ausma Miškinienė. Jauna ir perspektyvi politikė per šį laikotarpį ne tik įrodė gebanti puikiai spręsti aktualius viso Lazdijų krašto klausimus, bet ir tapo Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidente.

Vasario 16-osios išvakarėse su A. Miškiniene pasikalbėjome apie tai, kaip sekasi vadovauti rajono savivaldai, kokie artimiausi darbai laukia priešakyje, bei aptarėme gyvenimo rajone privalumus. Merės teigimu, gyvenimas provincijoje yra gražus, perspektyvus ir dažnai buvo nepelnytai nuvertinamas. Pasak jos, vis daugiau žmonių savo gyvenimus nori kurti čia, kur ne tik gera auginti vaikus, bet ir pačiam prisidėti prie bendruomenės gerovės.

Tapote mere po ilgamečio vieno asmens valdymo, kokią radote situaciją Lazdijuose, kokios buvo žmonių nuotaikos? Susidaro įspūdis, kad Lazdijuose dabar visi kvėpuoja plačia krūtine.

Po laimėtų rinkimų situacija Lazdijų rajone buvo sudėtinga, bet tuo pačiu metu ir džiaugsminga. Sudėtinga, nes savivaldybės išlaidos gerokai viršijo įplaukas, daugelis bijojo permainų, tačiau labai greitai gyventojai išdrąsėjo ir tapo aktyvesni. Žmonės patikėjo, kad Lazdijai gali tapti šiuolaikiškas, matomas ir perspektyvus rajonas. Iki šiol jaučiu nuoširdų jų palaikymą ir su neblėstančiu ryžtu dirbu tam, kad pateisinčiau jų lūkesčius.

Minėjote, kad rinkimų kampanijos metu pastebėjote, jog žmonėms ankstesnė valdžia yra melavusi dėl pensijų, atlyginimų, kad neva, nuo vietos valdžios priklauso žmonių gerbūvis. Ar Jums pavyksta šiuo metu žmonėms paaiškinti, kuo naudinga bendruomenė savivaldybei ir savivaldybė bendruomenei?

Lazdijų krašto žmonės labai protingi, jie geba atskirti pelus nuo grūdų. Dėl to, kad ir kaip begėdiškai jiems buvo ir yra meluojama, jie supranta, kaip buvo ir yra iš tiesų. Bendruomenės ir jų lūkesčiai man yra ypatingai svarbūs. Lazdijų rajono bendruomenės labai aktyvios, kūrybingos ir atviros, todėl jų ir savivaldybės bendradarbiavimo dėka galime įgyvendinti visam rajonui naudingas idėjas. Tai yra svarbiausia.

Kokius darbus esate suplanavusi?

Metų pabaigoje parengėme kitų metų savivaldybės biudžeto projektą, kuris, tikimės, kad atlieps daugumos gyventojų lūkesčius. Jame be įprastų išlaidų,  suplanuotos lėšos ir jaunimo, bendruomenių bei senjorų veikloms finansuoti. Atsirado nauja programa verslumo ir jaunimo užimtumo skatinimui. Mūsų rajone kol kas nedarbo lygis aukštas, daug socialinių problemų, švietimo sektorius taip pat išgyvena ne geriausius laikus, dėl to šių problemų sprendimui skiriu daugiausiai laiko.

Kokia esate merė – išklausanti, griežtai vadovaujanti, ar kurianti? O gal viskas viename?

Esu energinga, drąsi vadovė. Labai myliu savo kraštą, tikrai tikiu, kad Lazdijų rajonas gali tapti ne tik mūsų rajono gyventojų, bet ir visos Lietuvos pasididžiavimu. Dėl to ir stengiuosi. Nesu griežta vadovė, greičiau priešingai, ir nors iš prigimties esu plepi garsiakalbė, visada stengiuosi išklausyti darbuotojus, patarti ir motyvuoti. Ir tik tuomet, kai darbuotojas piktybiškai ir neargumentuoti atsikalbinėja, yra abejingas ir dirbti Lazdijų kraštui nenori, tampu griežtesnė ir reiklesnė.

Kaip įsivaizduojate, koks turėtų būti Lazdijų rajonas?

Lazdijų rajonas turėtų būti laimingų žmonių gyvenamąja vieta ir aktyvų poilsį vertinančių turistų traukos centru. Turime daugiau dėmesio skirti turizmo vystymui, ypatingai Veisiejų krašte. Tai nuosekliai ir darome. Taip pat neabejoju, kad rajono nederlingose, bet mums labai brangiose žemėse gali būti sėkmingai plėtojama žalioji energetika, vystoma gamybos pramonė, plėtojamas žemės ūkis bei kurtis logistikos centrai.

Ką jau pavyko padaryti?

Suvaldyti pinigų srautai, padengtos skolos, racionaliai valdomas biudžetas, strateginis planavimas, savivaldybės funkcijų peržiūra ir efektyvesnė jos veikla, rengiami nauji projektai ir tai – tik dalis svarbių darbų. Šiuo metu nebesijaudiname dėl nepadengtų skolų, o jau planuojame darbus, kurie seniai turėjo būti padaryti. Labai sudėtingą situaciją radome geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo srityje. Beveik 70 tūkst. eurų iš savivaldybės reprezentacinių lėšų „eilutės“ galėjome nukreipti kelių priežiūros ir remonto darbams. Daug dėmesio skiriame socialinio ir švietimo sektorių problemoms spręsti. Vis dėlto, svarbiausia, kad šiuos visus rezultatus pasiekiau ne viena, o su puikių, drąsių ir atsakingų darbuotojų komanda.

Kokie gyvenimo provincijoje privalumai?

Turbūt daugelį nustebinsiu, bet gyvenimas provincijoje iš tikrųjų minusų neturi, vien tik pliusai. Jei norisi šurmulio ir išskirtinių pramogų ar prekybos vietų – keliai ir automobiliai tikrai geri ir tai galime padaryti labai greitai. Interneto sparta taip pat puiki. Gyvendama provincijoje kasdien galiu džiaugtis grynu oru, negaištu laiko kamščiuose, daugiau laiko galiu skirti šeimai ir darbui. Aš ir mano šeima džiaugiamės kiekviena diena kaime ir sprendimu Vilniaus senamiesčio šurmulį iškeisti į Lazdijų krašto ramybę. Taip, tai buvo drąsus sprendimas, tačiau jis pasiteisino ir tapo ne tik sėkmingos karjeros, bet ir laimingo gyvenimo pavyzdžiu.

Ar visas galimybes išnaudoja gyventojai?

Gyventojai yra skirtingi, dalis labai aktyvūs tiek profesinėje, tiek visuomeninėje veikloje. Kiti, kad ir ką jiems besiūlytum, pasirenka ramiai leisti laiką namuose arba tampa tik stebėtojais. Tai jų pasirinkimas svarbu, kad jie nesijaustų vieniši ir nesuprasti. Galimybių yra tikrai daug, dėl to tikiuosi, kad kuo toliau tuo dažniau gyventojai jomis naudosis.

Jums teko ir dabar tenka matyti gražių pavyzdžių užsienyje, ar jau turite pavyzdžių, kuriuos norėtumėte pritaikyti Jūsų rajone?

Pavyzdžių labai daug, tačiau mane labiausiai domina socialinis sektorius ir sėkmingi šio sektoriaus problemų sprendimų pavyzdžiai. Komandiruočių metu būtent šiai sričiai skiriu daugiausia dėmesio. Šiuo metu labai norėčiau įgyvendinti vienos Lenkijos savivaldybės, Wielen (Velenio), pavyzdį sprendžiantį užribyje atsidūrusių ilgalaikių bedarbių problemą. Ten įkurtas specialus centras, minėti žmonės įdarbinami ir vietoje pašalpos, jau gauna kiek didesnį nei pašalpos dydis atlyginimą už darbus, kuriuos drauge su centro darbuotojais dirba, pvz. miesto teritorijos ar privačių teritorijų priežiūra. Nuo pat jų įdarbinimo pradžios juos konsultuoja psichologai, socialiniai darbuotojai, gydytojai ir kiti specialistai. Kolegų teigimu, rezultatai labai geri, dauguma oriai sugrįžta į darbo rinką, sprendžiamos jų problemos, teikiama pagalba. Manau, šį modelį galėtume lengvai realizuoti ir Lazdijuose, Lietuvoje.

Kokie žmonės gyvena rajone?

Lazdijų rajono žmonės ypatingi, visada mylintys ir gerbiantys savo kraštą, dažnai čia gimę ir jau auginantys savo vaikus ir anūkus. Būtent rajono gyventojai, ir čia ilgam laikui, ar tik aplankyti likusių artimųjų sugrįžtantys kraštiečiai yra didžiausias rajono turtas ir šviesios ateities garantas.

Ar darbas Jums teikia malonumą? Kokiais momentais tai ypač pajaučiate?

Mero darbas išskirtinis, jis neturi darbo valandų ir monotonijos. Kiekviena diena skirtinga, kiekvienas susitikimas ar tarybos posėdis kitoks ir dažnai neprognozuojamas. Iššūkių daug, tačiau būtent juos įveikus jaučiu didžiausią malonumą. Ypatingai džiaugiuosi, kai pavyksta išspręsti iškilusias problemas, kai galiu kurti, planuoti ir įgyvendinti.

Jūs buvote pastebėta ir įvertinta visų šalies merų. Esate išrinkta Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidente. Kaip manote, kas lėmė tokį pasitikėjimą Jumis ir kaip sekasi eiti šias pareigas? Kokios atsakomybės Jums teko?

Lietuvoje yra 60 savivaldybių – 60 merų, iš jų tik 5 moterys. Aš dirbu pirmą kadenciją ir esu viena jauniausių. Prieš tapdama mere 8 metus dirbau LR Žemės ūkio ministerijoje, paskutiniuosius metus man buvo patikėtos viceministrės atsakomybės. Tapusi mere, didžiausiu savivaldybių merų ir tarybų narių palaikymu buvau išrinkta Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidente, vėliau šios asociacijos Žemės valdymo ir kaimo reikalų komiteto pirmininke. Vienbalsiai mane kolegos išrinko ir Alytaus regiono tarybos pirmininko pavaduotoja. Šį kolegų pasitikėjimą, mano manymu, lėmė mano profesinė patirtis, dalykinės savybės ir turimos kompetencijos. Visos man patikėtos atsakomybės yra didžiulis įpareigojimas, tačiau neabejoju, kad nuosekliai ir sąžiningai dirbdama pateisinsiu kolegų ir gyventojų lūkesčius.

Daugelis merų rūpinasi, kad jų kraštas per ypatingas šventes atrodytų nuostabiai ir žmonės pajustų švenčių dvasią. Ko linkėsite savo krašto ir visos Lietuvos žmonėms Valstybės atkūrimo dienos proga?

Savo krašto ir visos Lietuvos žmonėms linkiu visada turėti vilčių ir svajonių, susitelkti ir palaikyti vieni kitus. Lai mūsų krašte ir visoje Lietuvoje būna gera, saugu ir linksma gyventi. Būkite sėkmingi, mielieji, ir didžiuokitės Lietuva, ji to tikrai verta!

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. kovo 6 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, Via Baltica konferencijų salėje, Kauno r.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 21 d. kviečiame į susitikimus Kaišiadorių savivaldybėje.
Plačiau

LVŽS pirminko Ramūno Karbauskio vizitai po Lietuvą

article thumbnail2020 m. vasario 17 d. kviečiame į susitikimus Panevėžio krašte.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų