2019-09-27 | LVŽS Kauno skyriaus narė Inga Bradūnienė sveikina su Socialinio darbuotojo diena

Žmogus gražus, kai savo darbu puošia Žemę,

Žmogus gražus, kai vertina kitus,

Kai savo širdį jautrią ir neramią,

Kitiems dalina lyg lietaus lašus.

(A.Baltakis)

Dovanojame Jums saulėgrąžą...

Dar XVI a. Prancūzijoje gyvenęs kunigas Šv. Vincentas Paulietis, asmeniniu pavyzdžiu skatino žmones daryti gerus darbus ir kūnui, ir sielai. Jis laikomas socialinio darbo pradininku, o jo vardo diena – rugsėjo 27-oji – nuo 2004 m. Lietuvoje pažymima kaip Socialinių darbuotojų diena. Lietuvoje socialinių paslaugų, sveikatos priežiūros, švietimo įstaigose, teisėsaugos institucijose dirba per 6 tūkstančius socialinių darbuotojų.

Senoji profesija Lietuvoje tik atrandama

Inga Bradūnienė, socialinio darbo magistrė, VšĮ Šeimų centro “Būkime kartu” steigėja ir vadovė jau 23 metus dirba socialinį darbą. Pradžia nebuvo lengva. 1992 m. socialinio darbuotojo specialybė Lietuvoje tik formavosi. Žmonės klausdavo – kas būsi, ką dirbsi? Net ir patiems, socialinio darbo specialybės studentams, kartais buvo sunku atsakyti. Labai trūko socialinio darbo praktikos, o žmonės apie ją pagalvodavo tik nutikus nelaimei. Reikėjo gero dešimtmečio, kol socialinis darbuotojas tapo reikalingas ir žinomas Lietuvoje. Tuo tarpu pasaulyje socialinio darbo profesija gyvuoja daugiau nei šimtą metų.

Įgijus daugiau socialinio darbo, psichologinių, teisinių ir medicininių žinių, studijuoti magistrantūroje, tobulinti socialinės aplinkos tyrėjo, socialinių pokyčių skatintojo ir socialinio gyvenimo vadybininko, kompetencijas tapo prasminga. Gaila, kad iš tuomet baigusiųjų studijas absolventų mažai kas dirba socialinį darbą, dauguma pasirinko kitas veiklos sritis.

Darbo nepritrūksime

Šiandien studijos leidžia studentams įgyti daugiau vadybos žinių, moko padėti žmonėms. Pasirinkę socialinio darbo studijų programą, studentai gilina bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, gilinasi į asmenybės psichologiją, žmonių elgesį formuojančius veiksnius, išmoksta rinkti informaciją, atlieka socialinio darbo su skirtingomis visuomenės grupėmis praktiką.

Visuomenė sensta. Skurdas, socialinė atskirtis paliečia vis daugiau Lietuvos gyventojų. Pastaraisiais metais ypač aktuali tapo šeimų finansinių įsiskolinimų problema. Atsirado naujos migrantų, pabėgėlių klientų grupės.

Socialinio darbo specialistų poreikis didėja. Vyksta institucinės globos pertvarka, plečiasi pagabos tinklas, į veiklą įsitraukia bendruomenės, nuolat plečiasi ir pačių socialinės pagalbos darbuotojų veikla. Socialinio darbuotojo užduotis tampa ne tik pagalbos teikimas, bet ir naujų pagalbos formų ir paslaugų organizavimas. Drąsiai galiu teigti, kad tai specialybė, kurios absolventams nepritrūks darbo, – šypsosi Inga Bradūnienė.

Socialinių darbuotojų profesionalumas, gebėjimas įvertinti situaciją, nuspėti  problemų priežastis ir parinkti efektyviausią paslaugų teikimą yra labai svarbus socialinės globos politikos vystymo veiksnys. Socialinis darbuotojas yra arčiausiai žmogaus, jo asmeninio gyvenimo problemų esantis specialistas. Kasdien susiduriama su negalia, vaiko auginimo bėdomis, šeimyninio gyvenimo sunkumais, nedarbu, būsto neturėjimu, senatve, skurdu, smurtu, savižudybių prevencija ar kitomis socialinėmis rizikomis.

Trumpos džiaugsmo akimirkos

Žmogus laimingiausias, kai padeda kitiems. Toks šio darbo pašaukimas. Be galo džiugu, kai žmogus po truputį stojasi ant kojų, keičia įpročius, įgyja naujų įgūdžių. Aišku, būna liūdna, kai negali padėti, nes žmogus pats to nenori, ar pabandęs, vėl grįžta į pradinį tašką. Reikia įdėti nemažai pastangų, kasdienis darbas – lėtas procesas, jo rezultatas ne taip lengvai matomas, todėl bet koks pasiekimas džiugina.

Socialinis darbas – tai pokyčių profesija, tai darbas su žmogumi. Reikia pastebėti kiekvieno žmogaus galias ir gebėjimus, juos ugdyti, paskatinti žmogų veikti, – pasakoja Inga Bradūnienė. Iki šiol prisimenu vienišą tėvą, kuris pats jau negebėjo tvarkytis, tačiau bute augino apie pusšimtį įvairių kambarinių gėlių. Galiu pasidžiaugti klientais, kardinaliai pakeitusiais savus gyvenimus ir dabar padedančius kitiems, pavyzdžiui, konsultuojančius priklausomybių atvejais. Kelios jau atsitiesusios moterys pačios pasirinko dirbti socialinį darbą. ,,Prieš kelis metus labai padėjote man ir mano šeimai…”, – smagu sulaukti tokios žinutės. Sutinku ir buvusius globotinius, su kuriais dirbau jų sudėtingos maištingos paauglystės metais. Dabar jie sukūrę savo šeimas, augina vaikus. Gera žinoti, kad esu prisidėjusi prie teigiamų jų gyvenimo pokyčių, – džiaugiasi socialinė darbuotoja.

Turime keistis

Deja, visuomenė dar nepakankamai žino apie socialinio darbo veiklos įpatumus. Vis dar trūksta pakankamo dėmesio kuriant saugias socialinių darbuotojų darbo, kompetencijų kėlimo ir reikalingų įgūdžių ugdymo sąlygas, užtikrinant adekvatų, darbo krūvį atitinkantį atlyginimą. Norėtųsi, kad socialinio darbo profesijos prestižas visuomenėje augtų, o socialiniai darbuotojai būtų pripažįstami ir vertinami kaip lygiaverčiai komandos nariai, formuojant šalies socialinę politiką ir atspindint socialinio darbuotojo įvaizdį žiniasklaidoje.

Dovana – profesinis simbolis

Socialinis darbuotojas negali dirbti vienas. Jis turi telkti kitus, veikti komandoje. Saulėgraža – profesinis socialinių darbuotojų simbolis. Simboliškai dovanodama šią gėlę sveikinu socialinius darbuotojus su jų profesine švente ir linkiu visiems daugiau vienybės ir kūrybiškumo šiame nelengvame darbe.

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis, kuris vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų