2019-07-24 | Valius Ąžuolas: Lėšų Lietuvos kelių kokybės gerinimui yra

Matydamas ir nuolat sulaukdamas iš Lietuvos gyventojų pasipiktinimo, kodėl taip vangiai remontuojami šalies keliai, kodėl taip lėtai vykdoma 2018 – 2020 m. žvyrkelių asfaltavimo programa ir kodėl  kiekvienais metais vis daugiau nepanaudojama Kelių priežiūros ir plėtros  programai įgyvendinti numatytų lėšų,  kaip Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas  2019 m. liepos 17 dieną inicijavau parlamentinę kontrolę, į kurią pakviečiau  Lietuvos automobilių kelių direkcijos, Susisiekimo ministerijos, VĮ ,,Kelių priežiūra‘‘ bei Verslo konfederacijos ir Kelių asociacijos atstovus.
Padėtis nedžiugina. Finansų ministerijos duomenimis, Kelių priežiūros ir plėtros programai  2016 m. buvo nepanaudota 51 mln. eurų, 2017 m. ši suma siekė 28 mln. eurų, o 2018 m. nepanaudotų lėšų suma buvo didžiausia ir pakilo iki 85 mln. eurų.

Kol Lietuvos automobilių kelių direkcijos ir Susisiekimo ministerijos vadovai tikina, kad padėtis kontroliuojama ir viskas vyksta pagal planą, verslo konfederacijos ir kelių asociacijos atstovai nėra taip optimistiškai nusiteikę. Akivaizdu, kad dėl šių dviejų  grupių nesusikalbėjimo kenčia Lietuvos žmonės, kurie priversti važinėti nepatenkinamos būklės keliais, juolab, kad lėšų kelių  būklės gerinimui yra.

Šiemet kelių priežiūros ir plėtros programai finansuoti skiriama 48 procentai akcizo pajamų, gautų už realizuotą benziną, dyzelinius degalus, suskystintas dujas, skirtas automobiliams, ir energetinius produktus, kurie pagaminti iš biologinės kilmės medžiagų ar su jų priedais ir skirti naudoti kaip variklių degalai. Seimui pritarus mano ir kitų Seimo narių teiktam Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo projekto pasiūlymui, šis finansavimas padidės – nuo 2020 m. sausio 1 d. ir bus skirta 50 procentų, o nuo 2021 m. sausio 1 d. – 52 procentai akcizo pajamų.

Lietuvoje yra daugiau nei  46 tūkst. kilometrų žvyrkelių:  39300 km  savivaldybės žvyrkelių bei 6800 neasfaltuotų rajoninių valstybinės reikšmės kelių. Specialiajai vietinės reikšmės žvyrkelių asfaltavimo programai finansuoti nuo  2020 metų sausio 1 d. bus skiriama 2 procentai (maždaug 16 mln. eurų), o nuo 2021 m. sausio 1 d. – 4 procentai (maždaug 32 mln. eurų) Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatyme numatytų  akcizo pajamų.

Kaip BFK pirmininkas paprašiau automobilių kelių direkcijos Seimo biudžeto ir finansų komitetui nuolat siųsti informaciją su paaiškinimais dėl neįvykusių viešųjų pirkimų. Taip pat išreiškiau pageidavimą susitikti rudenį ir sužinoti, kaip sekasi įgyvendinti 2018 – 2020 m. žvyrkelių asfaltavimo programą. Tikiuosi, kad bus plėtojamas konstruktyvus dialogas ir Lietuvos kelių kokybė pagerės bei 2020 m. galėsime teigti, jog 2018-2020 m. žvyrkelių  asfaltavimo programa pilnai įgyvendinta.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto informacija

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų