2019-04-17 | Ramūnas Karbauskis: Lietuvos laukia pasirinkimas  ar korumpuota politinė sistema, ar  tos sistemos puolami ,,valstiečiai

 

 

Jau visai netrukus įvyksiantys šalies Prezidento ir Europos Parlamento rinkimai lems, kam žmonės patikės savo likimą – tiems, kurie stengiasi dėl jų, didina pensijas, stengiasi ištraukti valstybės pinigus iš ekonominio šešėlio, ar tiems, dėl kurių šalyje klesti korupcija, proteguojami, tik „savi“ žmonės.

Ramūnui Karbauskiui, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui, po paskutinių rinkimų į Seimą, tenka ne tik aktyviai dalyvauti formuojant valstybės politiką, bet ir matyti procesus, kurie paprastai žmonėms pateikiami tik paviršiumi, dažnai įvykius apgaubiant melagingomis žiniomis. Politikos užkulisiuose jis yra pavojingas save vadinantiems „elitu“, nes priešinasi nusistovėjusiai sistemai, atvirai sako, kas susijęs su korupcija šalyje, kaip buvo tvarkomi reikalai šalyje, kodėl buvo mažinamos pensijos, nesudaromos geresnės gyvenimo sąlygos Lietuvos žmonėms.

– Kaip manote, kokių pokyčių galime laukti šiais, intensyvių rinkimų metais?

– Galiu teigti, jog nepasikeis tik vienas dalykas – per tris dešimtmečius susiformavusios korumpuotos politinės sistemos pastangos bet kokia kaina susigrąžinti valdžią. Mat daug politikų, verslo struktūrų gyveno iš sukurtų korupcinių ryšių.

Valdančiajai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų daugumai laimėjus rinkimus ėmėmės veiksmų, kad valstybė atsiimtų valstybinių įmonių, valstybinių institucijų kontrolę. Tai pakeitė ir verslo padėtį šalyje – didžioji dalis verslo džiaugiasi, jog korupciniai ryšiai nebėra būtina sąlyga sėkmingai veiklai, sėkmei viešuosiuose pirkimuose ir kitur.

– Kalbėdamas apie opoziciją, dažnai kartojate žodį „melas“. Kodėl, ar kritikos politikoje jau nebeliko?

– Opozicijoje yra ne vieną dešimtmetį politikoje dirbančių žmonių. Aš tikėjausi konstruktyvaus bendradarbiavimo. Ar bent jau kietos, faktais grindžiamos kritikos. O dabar – tik melas pilasi iš visų pusių ir nuolat daugėja apie mano moralę pasisakančiųjų gretos. „Moralizuoja“ net teisiamų dėl politinės korupcijos partijų lyderiai. Kai kurios žiniasklaidos priemonės juos lyg niekur nieko, tarsi pamiršusios, kas vyksta, kviečiasi kaip politikos ekspertus. Jie rimtais veidais vertina politinę situaciją šalyje ir aišku, didžiausia blogybe valstybėje vadina mane. Kodėl? Kad aš nepalaikau korupcijos šalyje, o jiems tai norma? Kiti politikai, tokie, kaip Gabrielius Landsbergis, kurie investuoja į šeimos verslą, bando man taip pat moralizuoti. Dėl ko? Kad aš siekiu didesnių pensijų, o jis, galvodamas apie įsipareigojimus pensijų fondų pelnui, siekia mažesnių pensijų? Mūsų kandidatą į Klaipėdos merus A. Vaitkų pulti ir skųsti visoms įmanomoms tarnyboms konservatoriai ėmė po to, kai jis atsisakė su jų komanda eiti į Klaipėdos tarybos rinkimus ir pasirinko mus. Šiandien aš drąsiai galiu sakyti, kad konservatoriai su liberalais Lietuvos politikoje smarkiai iškreipė vertybių ir moralės suvokimą, savo įtaką bando naudoti viešam spaudimui, jie moka sukurti iliuziją, kad vienas ar kitas asmuo susitepęs. Visa tai vyksta su dabartinės Prezidentės palaikymu. Man tenka tik apgailestauti, kad ar dėl ryšių su interesų grupėmis ir politikais, žmonės mato tik dirbtinai sukurtus politikų portretus, kurie neturi nieko bendra su realybe. Lietuvoje politikoje daug purvo, užkulisinių intrigų ir sąmokslų. Aš labai tikiuosi, kad Lietuvos žmonės mums leis užbaigti tai, ką pradėjome, nes tokia neteisybė ilgiau tęstis nebegali.

Aš tikiu, kad žmonės mato, jog tiek ant manęs, tiek ant mano kolegų, be jokių skrupulų pilama melu grindžiamo purvo. Aš pats jau net nebežinau, ko dar tikėtis. Žinau tik tiek, kad tai tęsis, kol nebūsiu pašalintas iš kelio tiems, kurie nori išsaugoti korupcinę sąrangą mūsų valstybėje.

– Ar tokias pačias nuotaikas prognozuojate artėjant ir Prezidento rinkimams, tai nesibaigs po savivaldybių rinkimų?

– Akivaizdu, jog taip vadinamas „politinis elitas“ bandys išlaikyti Prezidentūrą savo įtakoje. Nes dabartinė šios institucijos vadovybė suvokia save, kaip galią, kuriai nesvarbi moralė, Lietuvos žmonių gerovė. Jai svarbu tik tai, kad galia leidžia sutelkti puolimą prieš Seimo daugumą ir Vyriausybę.

Prezidentūra gali ženkliai prisidėti prie Lietuvos gerovės arba gali veikti kaip destabilizuojantis faktorius. Drįstu teigti, jog pastarieji dveji metai parodė, kaip Prezidentūra gali veikti ir siekti išankstinių Seimo rinkimų, stabdyti reformas, diskredituoti valdančios daugumos lyderius.

Ministras Pirmininkas galėtų patvirtinti mano žodžius, jog iš karto po 2016-ų metų Seimo rinkimų, pirmuose susitikimuose su Prezidente girdėjo neigiamą nuomonę apie tuos valdančios daugumos lyderius, kurie nedalyvaudavo susitikimuose.

Man taip pat buvo sakomi neigiami vertinimai apie Premjerą ir Seimo Pirmininką. Su pastaraisiais, tikriausiai, buvo elgiamasi taip pat – jie buvo kurstomi prieš mane. Kam to reikia, patys suprantate. Neabejoju, jog tai, ką mačiau aš, ką mato ir sužino visuomenė, yra tik viršūnė didelio ledkalnio, kurio tik maža dalis iškilo į paviršių. Tą patvirtina ir Prezidentės laiškai E. Masiuliui, kurių akivaizdaus autentiškumo ji neišdrįso patvirtinti. Aš manau, kad pasibaigus Prezidentės kandencijai, sužinosime daug įdomių dalykų, nes žmonės tiesiog nebijos kalbėti. Žinoma, jei Prezidentu netaps to paties klano atstovas. Jei Prezidentės proteguojamos „aukštumos“ laimės Prezidento rinkimus, viskas gali likti paslaptimis. Juk lygiai taip niekada nebūtume sužinoję tiek daug apie politinę korupciją, dėžutes, jei Seimo rinkimus būtų laimėję konservatoriai su liberalais.

 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų