2009-01-30 | LVLS pirmininkės, Nepriklausomybės akto signatarės prof. Kazimieros Prunskienės pareiškimas

Susipažinusi su praėjusią savaitę įvykusio žemdirbių savivaldos organizacijų išplėstinio posėdžio metu išsakytomis mintimis, negaliu nesistebėti valdančiosios dešiniosios koalicijos pareigūnų bandymu atsikalbinėti ir tuščiai guosti žemdirbius, patyrusius iš valdžios pusės didelį finansinį ir moralinį smūgį.

Nauja nepamatuota, iš anksto net nediskutuota ir per rinkimus nutylėta nepalanki mokesčių reforma, kurios pritaikymo metodikos ir pasekmių negali nuosekliai ir vienodai paaiškinti netgi patys Žemės ūkio ir Finansų ministerijų pareigūnai, objektyviai sukelia tarp sektoriaus žmonių netikrumą, įtampą ir nusivylimą.

Valdžios pareigūnų teiginiai, kad žemės ūkio subjektai turi prisiimti vienodą mokesčių naštą kaip ir bet kuris kitas verslas, rodo visišką šio sektoriaus specifikos nesupratimą. Kalbant apie apmokestinamą ūkininkų pajamų dalį, ypač kai nėra aiškiai apibrėžtos jų nustatymo metodikos, ūkininkus pasiekiantys skirtingi pareigūnų komentarai tik dezinformuoja gamintojus. Kalbama netgi apie tiesioginių išmokų, toje dalyje, kuri nėra panaudojama investicijoms ūkyje, priskyrimą apmokestinimui, visiškai nesiskaitant su šios europinės paramos priemonės prigimtimi ir paskirtimi. Tiesioginės išmokos nėra žemdirbių pelnas, jos kompensuoja agrarinio sektoriaus savitumo poveikį jo gyvybingumui ir mažina priklausomybę nuo gamtinių sąlygų ir kainų svyravimų, užtikrina didesnį pajamų pastovumą ir konkurencingumą kitų ūkio subjektų tarpe.

Per eilę metų žemdirbių ir politikų sutarimu suformuotų ūkininkavimo teisinių ir finansinių sąlygų sugriovimas smukdo ūkio gyvybingumą, stabdo planus investuoti ir siekti europinės paramos. 2004 – 2006 m. BPD ir KPP priemonių sėkmingas finansavimas bei 2007 – 2013 m. KPP priemonių įsibėgėjimas per praėjusius metus, gali būti sutrukdytas ne tik globalinės finansinės bankinės krizės, paveikusios ūkių kreditavimo sąlygas, bet ir nacionalinės valdžios priimtų nepalankių įstatymų, silpninančių žemės ūkio įmonių finansinę būklę.

Nepraėjo nei keletas mėnesių kol visiškai apsinuogino ne tik dešiniųjų partijų nesugebėjimas išmintingai ir efektyviai valdyti krašto ūkį , bet ir socialinis nejautrumas, nesiskaitymas su žmonių ir ūkio sektorių gyvybiniais interesais - tai galiausiai lems ir ekonomikos krizės gilumą bei jos socialines pasekmes kaime. Kaimui kaip ir smulkiesiems verslininkams primesta neproporcingai sunki mokesčių našta ir ūkininkavimo sąlygų destabilizavimas gali ilgam sustabdyti pažangą ir atblokšti per paskutiniuosius metus išaugusį, sustiprėjusį Lietuvos agrarinį ir maisto sektorių atgal, vėl paskatinti žemdirbius, ypač jaunuosius ūkininkus atsisakyti savo planų ir trauktis iš kaimo. 2007 – 2013 m. kaimo vizija, kurią bendromis jėgomis su tikėjimu ir viltimi kūrėme, dėjome pastangas ją paversti realybe, dabar gali virsti tik gražia iliuzija.

Todėl valdančioji dauguma turėtų nedelsiant nutraukti pavojingus „eksperimentus“, iššaukiančius sunkiai prognozuojamus ūkinius ir socialinius padarinius Lietuvos kaimui ir visai šaliai.

2009 m. sausis 29 d.

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2020 m. sausio 31 d. (penkt.) 15.00 val. vyks LVŽS Tarybos posėdis, VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis, kuris vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų