2008-09-30 | Valdžia ir jos nuodėmės

Plačiai žvelgiantys apžvalgininkai sako, kad šiandien Lietuva, palyginus su praeitimi, yra saugi šalis, o žmonės, palyginus su praeitimi, gyvena gerai. Bet žmonės nelabai  nori lygintis  su praeitimi. Jie nori lygintis su dabartimi ir gyventi su ateitimi. 

Pasilyginimai su dabartimi.  Kai lietuvis šiandien pasilygina su kitu lietuviu, tai pamato, kad socialinė atskirtis (socialinė neteisybė) didėja.  Kai lietuviai pasilygina su estais, tai sunku pasilyginti. Estijoje geriau, nors neseniai buvo kaip pas mus. Kai jaunimo  švietimą palyginam su kitomis šalimis, tai imame galvoti, kad mūsų  švietimas  tamsėja. Kai dar palyginam ir pasilyginam, tai pastebim – esame išsivažinėjanti, išskraidanti nedidelė (nedrįstu sakyti nykstanti) Europos tauta .

Žmonės sako: dėl visko kalta valdžia. Žinoma, ne dėl visko. Bet valdžia turi nuodėmių, kurios apkartina žmonių gyvenimą. Kartais manoma, kad tos nuodėmės – tai sovietinio mąstymo, sovietinės moralės, sovietinės nomenklatūros  palikimas. Laikas išgydys. Bet laikas  neišgydo.  Nuodėmės adaptuojasi laisvos rinkos sąlygomis.

Pagrindinės valdžios nuodėmės – tai korupcija, nekompetencija, neatsakomybė ir savanaudiškumas. Dažniausiai minimos tik pirmosios dvi. Bet tai ne pilnas vaizdas. Ir kitos dvi yra pakankamai reprezentatyvios. Tiesa, esama bendrų bruožų tarp korupcijos ir savanaudiškumo. Kiekviena korupcija yra savanaudiška, tačiau ne kiekvienas savanaudiškumas yra korupcija.
Taigi trumpai apie nuodėmes su pavyzdžiais iš artimos praeities ir dabarties.
 
Savanaudiškumas, kaip valdžios nuodėmė, turi daug pavidalų. Viena jų – populizmas. Tai žmonių apgaudinėjimas pažadais, siekiant papulti į valdžią.

Bet populizmas būdingas ir jau esantiems valdžioje. Populistų, esančių valdžioje, pagrindinis  tikslas – būti valdžioje. Jie, ypač prieš rinkimus, stengiasi nedaryti to, kas kam nors gali nepatikti. Dėl to jiems sunku kovoti su infliacija. Antiinfliacinės priemonės yra griežtos, ribojančios, draudžiančios. Jos visada kam nors nepatinka. Todėl populistai linkę laukti,  gal infliacija praeis pati,  kaip sloga.

Populistai (ypač prieš rinkimus) mėgsta dalinti lengvatas, kompensacijas, priemokas, šventes ir pan.  Kartais tos lengvatos  būtinos.  Tačiau kai lengvatos, šventės ima viršyti šalies galimybes, pradeda slėgti šalies biudžetą, tada nebegerai. 

Populizmo apraiškas Seime  galėjome stebėti  visai neseniai, per biudžeto svarstymą. Seimo nariai  siūlė didinti deficitinio biudžeto deficitą. Jie, nesant pinigų, siūlė vis dar ką nors papildomai pastatyti, rekonstruoti, renovuoti. ir pan. Taip prieš rinkimus jie „rūpinosi“ rinkėjais.

Mažeikių naftos atvejis. Buvo tikima, kad amerikiečiai yra tie verslininkai, kurie išves gamyklą į gamybines aukštumas ir užtikrins mums energetinį saugumą. Bet jie gamyklos niekur neišvedė. Paliko gamyklai nemažai bėdų ir išvažiavo. Bet ne jie kalti, kad išvažiavo (gal gerai, kad išvažiavo). Patys turėjom susigaudyti (ne tik tikėti), su kuo susidedam. Trūko supratimo – kompetencijos.

Bankų griūtis. Čia susispietė visos keturios nuodėmės. Pirma – nekompetencija. Nebuvo parengta tinkama įstatyminė bazė privatiems bankams steigti bei kontroliuoti. Antra –neatsakomybė. Matant, kad bankai švaisto pinigus, nebuvo sugriežtinta jų kontrolė. Trečia – didelė neatsakomybė. Pasaulio bankui įspėjus, jog bus blogai, vistiek nebuvo sustabdytas bankų išvogimas. Savanaudiškumas ir korupcija kaip visada slepėsi šiek tiek giliau nuo publikos akių. Paskui jie sakė: nieko nebeprisimenam, nieko nebepažįstam, nieko nebežinom.

Žemės kilnojimo įstatymas. Trūko supratimo, kad žemę kilnoti nevalia. Trūko numatymo, kad šis  įstatymas plačiai atvers vartus  korupcijai į kilnojamos žemės plotus. Bet kartu su nesupratimu matomai  buvo ir suprantamas noras persikelti savo sklypelį kur nors prie gražesnio ežero, prie upelio  ar tiesiog prie sostinės.  

Privatizacija. Ji dažnai vadinama prichvatizacija. Tikroji prichvatizacija be korupcijos negalima. Kuo didesnė prichvatizacija, tuo aukštesnė korupcija. Privatizacijos-prichvatizacijos sūkuriuose skendo žvejybos laivai, nyko įmonės, sporto bazės ir t. t. Kartu skendo ir baudžiamosios bylos, iškeltos dėl tokio privatizavimo. Buvo dideli pinigai. 

Reformos. Nesibaigiančios švietimo, sveikatos apsaugos, aukštojo mokslo ir kt. Reformos – tai nekompetencijos ir neatsakomybės  triumfas. Kalbama, kad policija pagaliau  baigiasi reformuotis.  Galima suprasti, net pateisinti prieš aštuoniolika metų buvusį kompetencijos trūkumą. Bet dabar tokia nekompetencija ir toks neatsakingumas yra nusikalstami.

Pabaiga. Rinkimų proga partijos parašė programas. Vienas jų rašė partiečiai kitas partiečiai su specialistais, dar  kitas specialistai be partiečių. Pagaliau nesvarbu, kas jas rašė, už kiek rašė, kodėl rašė, net kokia kalba rašė.
Visos programos pradės  grimzti, vos užplaukusios ant nuodėmingų valdymo rifų (kai kurios gali pradėti grimzti ir nepradėjusios plaukti). Šiandienos pasaulyje yra tokia situacija: šalys, kurios sugeba išspręst valdžios ir valdymo problemas, daro spartesnę pažangą ir gyvena geriau. O kurios nesugeba – tai geriau negyvena. 

Jurgis Jurgelis

 
 
Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. rugsėjo 6 d. (penkt.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau

LVŽS sąskrydis 2019

article thumbnailŠ. m. liepos 27 d. (šeštadinį) tradicinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vasaros sąskrydis vyks Prienų rajone.
Plačiau

LVŽS Biržų skyriaus vasaros sąskrydis

article thumbnailŠ. m. liepos 19 d. (penktadinį) kviečiame dalyvauti Biržų skyriaus vasaros sąskrydyje.
Plačiau

Tarybos posėdis

article thumbnail2019 m. liepos 15 d. (pirm.) 15.00 val. šaukiamas LVŽS Tarybos posėdis kuris, vyks VIA BALTICA konferencijų salėje, Kauno raj.
Plačiau
 
 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų