Kaštonų gelbėjimo akcija!

 

Miškų politikos komiteto informacija dėl kaštonų gelbėjimo akcijos rengimo

Gerbiamieji partiečiai,

Pasitarus su žymiu aplinkosaugininku Salemonu Paltanavičiumi padarėme išvadą, kad ankstesniaisiais metais vykdytos kaštonų gelbėjimo akcijos surenkant lapus, nors ir buvo epizodinės, tačiau davė teigiamą rezultatą. Ten kur buvo surinkti ir tinkamai utilizuoti pažeisti kaštonų lapai, šiemet tiems kaštonų medžiams liga pasireiškė daug vėliau.

Įvertinus šių metų orų specifiką, Saliamonas Paltanavičius pataria kaštonų lapus grėbti ir utilizuoti trimis etapais:

1. Rugsėjo viduryje.

2. Rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje.

3. Nuo spalio 26 d. (paskutinieji 2 etapai pagrindiniai).

 

Kadangi neturėsime pakankamai žmogiškųjų resursų vykdyti akciją trimis etapais ir įvertinus, kad rugsėjo viduryje lapai krenta dar ne taip intensyviai, pirmo etapo galime ir atsisakyti. Tačiau, jei  atsirastų entuziastų skyriuose, galima grėbti lapus, bet yra tam tikra darbo specifika. Lapai grėbiami ir renkami tik į vienos spalvos maišus. Jų negalima palikti bet kur. Tam, kad savivaldybei būtų paranku maišus išvežti utilizavimui, prašoma surinkti į vieną krūvą ne mažiau 10 maišų. Surinktus maišus reikia užrišti. Po to būtina informuoti savivaldybės atsakingus darbuotojus dėl išvežimo.

Vilnius planuoja kaštonų gelbėjimo akcijas vykdyti rugsėjo 27-29 ir spalio 25-27 dienomis. Pagrindinis įrankis yra grėblys. Tinkamiausias - vėduoklinis reguliuojamas grėblys. Vienam  grėbėjui turėtų talkinti bent vienas žmogus surenkant lapus į maišus. Su Vilniaus miesto savivaldybės administracija jau sutarta dėl maišų tiekimo ir išgabenimo. Derinamos lapų grėbimo teritorijos, kurios bus paskelbtos papildomai. Ieškoma būdų gauti darbinių pirštinių ir grėblių. Talkininkų, kurie turi tinkamus įrankius, prašytume juos pasiimti. Labai gražu, kai į talką atvažiuoja šeimos su vaikais ir anūkais. Jaunimui tai ne vien kaštonų gelbėjimo akcija, bet kartu ir meilės gamtai pradžiamokslis.

Kviečiame visus partijos skyrius aktyviai įsijungti į šią pilietinę akciją (akciją būtina suderinti su rajono ar miesto  savivaldybe).

Pastaba pavieniams talkininkams: Negalima kaštonų lapų kompostuoti, nes gausime atvirkštinį efektą. Lapus reikia arba sudeginti tam skirtose vietose, arba permaišyti su kalkėmis.

Pasak Saliamono Paltanavičiaus – jeigu žmonės aktyviai nepadės, tikėtina, kad  kaštonai Lietuvoje išnyks. Prarasime unikalų gamtos bioįvairovės grožį, po to galėsime tik gailėtis  dėl savo abejingumo. Tad nebūkime abejingi, gelbėkime kaštonus!

 

Papildoma informacija: tel. 8 675 46985; arba El. p. albinas.morkunas@gmail.com

Prašome į partijos sekretoriatą  siusti foto ir video medžiagą apie akcijos vykdymo eigą. Pagal galimybes viešinsime žiniasklaidoje.

Fotografavo ir straipsnį parengė LVŽS  Miškų politikos komiteto pirmininkas Albinas Morkūnas

 


Taip atrodo pažeisti kaštonai sveikų medžių fone.Taip atrodo pažeisti kaštonai sveikų medžių fone.

 
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga
Gedimino pr. 28/2-510, Vilnius, tel. 8 5 212 0821
El. paštas: info@lvzs.lt
Daugiau kontaktų