Vyriausybė

Siekiant stiprinti ryšį su užsienio lietuviais – svarbūs sprendimai

Iki šiol užsienyje pilietinę pareigą atliekantys Lietuvos piliečiai buvo įtraukiami į Naujamiesčio vienmandatės apygardos rinkėjų sąrašą. Tačiau 2020 m. rinkimuose į Seimą laukia vienas didelis pokytis. Atsižvelgdamas į Pasaulio lietuvių bendruomenės prašymą, Seimas 2019 m. rugpjūtį sudarė sąlygas įsteigti atskirą, tik užsienio lietuviams skirtą vienmandatę rinkimų apygardą, jei balsavusiųjų skaičius naujausiuose rinkimuose buvo didesnis nei 0,9 vidutinio rinkėjų apygardose skaičiaus (30,7 tūkst. rinkėjų).

„Pasaulio lietuviai bene dešimtmetį siekė turėti atskirą rinkimų apygardą ir tam dėjo dideles pastangas. Džiaugiuosi, jog šiam Seimui, nepaisant opozicijos pasipriešinimo, pavyko įgyvendinti išvykusiems tautiečiams labai aktualų sprendimą“, – sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto narė, LVŽS frakcijos Seime seniūno pavaduotoja Aušrinė Norkienė.

Parlamentarės teigimu, prie sprendimo steigti atskirą užsienio lietuvių apygardą stipriai prisidėjo pastarųjų rinkimų aktyvumo rodikliai. Per Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimus užsienyje savo balsą atidavė beveik 53 tūkst. Lietuvos piliečių, Europos Parlamento – daugiau nei 40 tūkst. piliečių.

„Tikiuosi, jog Pasaulio lietuvių vienmandatės rinkimų apygardos įsteigimas prisidės prie dar aktyvesnio tautiečių dalyvavimo, lemiant Lietuvos politinę ateitį. Juk šioje apygardoje išrinktas Seimo narys turės visas galimybes įsigilinti į išvykusių lietuvių rūpesčius ir interesus, o kartu ir sutelkti visą Lietuvos išeiviją,“ – kalbėjo A. Norkienė.

2019 m. pabaigoje buvo priimtas dar vienas sprendimas, palengvinsiantis parlamentarų bei išvykusių tautiečių bendravimą. Seimo statutas nuo šiol numato galimybę užsienio lietuvių apygardoje išrinktam parlamentarui su rinkėjais rengti susitikimus šalies diplomatinėse atstovybėse bei konsulatuose.

Per kelerius pastaruosius metus buvo žengti dideli žingsniai – ne tik stiprinant viso pasaulio lietuvių tautinį ryšį, bet ir siekiant paskatinti emigrantus sugrįžti gyventi į Tėvynę. 2018 m. įvesti „Vaiko pinigai“, palengvintas būsto įsigijimas jaunoms šeimoms regionuose, pradėjo veikti daugiavaikių šeimų nuolaidų kortelės, kiekvienam sugrįžusiam moksleiviui skiriamas integracijos krepšelis – tai tik dalis Seimo valdančiosios daugumos ir Vyriausybės įgyvendintų kompleksinių priemonių.