Registruotas nutarimo projektas, kuriame siūloma pradėti diskusijas dėl Valstybinio plėtros banko steigimo šalyje. 

Siūloma steigti Valstybinį plėtros banką

2020.06.11

LVŽS frakcijos Seime nariai Ramūnas Karbauskis, Valius Ąžuolas, Aušrinė Norkienė, Agnė Širinskienė, Jonas Jarutis ir Arvydas Nekrošius bei kiti parlamentarai registravo nutarimo projektą, kuriame siūloma pradėti diskusijas dėl Valstybinio plėtros banko steigimo šalyje.

,,Pateiktas projektas itin reikšmingas, nes juo mes žengiame pirmą rimtą žingsnį link valstybinio banko steigimo šalyje’’, - sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas.

Įstatymo projekte pastebima, kad pradėti konsultacijas dėl Valstybinio banko steigimo šalyje paskatino tai, kad UAB ,,Investicijų ir verslo garantijos’’, Viešųjų investicijų plėtros agentūra ir ,,Žemės ūkio paskolų garantijų fondas’’ negali veikti efektyviai, kaip alternatyva komerciniams bankams - skatinti tvarią konkurenciją bankinėje rinkoje ir švelninti anticiklinius ekonomikos svyravimus. Dėl šių priežasčių siūloma steigti valstybinį banką, kuris veiktų papildomai kaip garantijas teikianti agentūra ir kartu turėtų gerokai daugiau instrumentų, būtinų šalies ekonomikai stiprinti ir užtikrinti ilgalaikę socialinę gerovę.

Taip pat, valstybinis bankas galėtų spręsti smulkaus ir vidutinio verslo kreditavimo problemas. Šiuo metu smulkaus ir vidutinio verslo kredito prieinamumas Lietuvoje yra vienas mažiausių visoje Europos Sąjungoje. Valstybinio plėtros banko įkūrimas ir valstybės dalyvavimas kredito įstaigų kapitale galėtų mažinti tokį trukūmą rinkoje. Svarbu ir tai, kad valstybinis bankas padėtų didinti finansinių paslaugų prieinamumą regionuose, kur komercinių bankų skyriai užsidaro.

Pagal pateiktą įstatymo projektą, susijusius klausimus su valstybinio banko įkurimu, Vyriausybė būtų įpareigota derinti su Europos Komisijos Europos Struktūrinių reformų paramos direktoratu. Taip pat būtų svarstoma ir konsultuojamasi, ar valstybė pati galėtų dalyvauti kredito įstaigų kapitale.